![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8681734
*
nr 868 1734
GOUACHE
Ulla Wachtmeister (1807-1850), 'Blue Bird', signed. , 14x13,
Ulla Wachtmeister, "Blue Bird", signerad. , 14x13
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday January 6 2014
at 19:01:23
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/1 18:13:07
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg ulla wachtmeister vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 868 1734
GOUACHE
Ulla Wachtmeister (1807-1850), 'Blue Bird', signed. , 14x13,
Ulla Wachtmeister, "Blue Bird", signerad. , 14x13
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday January 6 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
6/1 18:13:07 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg ulla wachtmeister vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12